Beylikdüzü Merkez (+90) 212 511 0 222

Nişantaşı Şube (+90) 212 343 72 27

esteasyaesthetic@gmail.com

Mantar Bakımı

ayak-mantarı

AYAK MANTARI NEDİR ?

Ayak mantarı, ayakta ortaya çıkan en yaygın mantar enfeksiyonlarından biridir. Cildimizde doğal olarak var olan zararsız mantarların birikmesi, ayak mantarının nedeni olabilir. Nemli ortamlar mantarın gelişmesine yardımcı olur, ki sık giyilen ayakkabılarda nem ve sıcaklık sıkça görülür.

Ayak mantarı çoğunlukla ayak parmakları arasında meydana gelir. Özellikle kırmızı noktalar ve pul pul olmuş deri mantarın ayırt edici özelliğidir. Çoğunlukla ayak parmakları arasında görülse de ayak derisinin üst yüzeyinde ya da ayağın arkasında da bulunabilir.

Ayak mantarı deri üzerinde yayılabilir ya da kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilir. Uzun süre var olabildiği gibi duşlar, yüzme havuzları ve tabi ayakkabılar gibi nemli bölgelerde daha da çoğalabilir.

Eğer enfeksiyon kaptıysanız, farklı yerlerde bir dizi mantara maruz kalmış olabilirsiniz. Soyunma odası gibi herkese açık alanlarda çıplak ayak dolaşmak, herkesin kullandığı duşları kullanmak mantarın kaynağı olabilir. Ayrıca kirli havlu, yatak çarşafı ve giysilerle (çorap ve ayakkabılar özellikle) dolaylı da olsa temas etmek de ayrı nedenler olarak sayılabilir.

Ayak mantarından korunma yolları  nelerdir? 
Ayak mantarından kurtulduktan sonra veya ayak mantarlarının daha da çoğalmasını önlemek için muhakkak ayak mantarı korunma yolları ile korumanız gerekmektedir. Ayak mantarı korunma yolları içerisinde en önemli korunma yollar arasında şu yöntemleri önerebiliriz;

  • Çıplak ayak ile ıslak yerlerde veya ayağınıza nem geçebilecek yerlerden kesinlikle uzak durun. Özellikle kamuya açık duş yerlerinde, soyunma odalarında sandalet veya terlik giyerek dolaşın.
  • Ayak mantarı korunma yolları arasında ayaklarınızı muhakkak kuru tutmaya özen gösterin. Mükün olduğu kadar sık çorap değiştirin ve pamuklu çoraplar giymeye çalışın.
  • Rahat ayakkabıları tercih edin. Özellikle ayaklarınızı ve parmaklarınızı sıkıştıran ayakkabılardan uzak durun. Hatta ayağınızın hava alabileceği ayakkabıları tercih edin.

Umarım Ayak mantarından kurtulma yolları sizler için yeteri kadar detaylı olmuştur.

Eğer ayak mantarı hakkında sormak istediğiniz sorular veya aklınıza takılan herşeyi bize sorabilirsiniz.

© Her hakkı saklıdır ESTE ASYA | Yazılım By Ekol Bilgisayar : Planet WWW

estee

Hoşgeldiniz